O projektu

Projekt Volyňáci.cz je určen pro širokou veřejnost a zejména pro současnou "digitální" generaci badatelů a zájemců o pozoruhodnou historii našich krajanů. Pozapomenutí volyňští Češi - "kolonisté východu" se také materiálně i osobně významně zasloužili o vznik Československých legií v Rusku za 1. světové války a vznik 1. Československého armádního sboru pod vedením generála Ludvíka Svobody v době 2. světové války. Z celkového počtu cca 36.000 obyvatel se v roce 1944 dobrovolně přihlásilo a bylo odvedeno přes 7.000 mužů a žen. Volyňáci byli zejména mimořádně dobrými hospodáři a podnikatelé. Založili pěstování chmele, vystavěli mj. 16 pivovarů,5 cukrovarů, 115 mlýnů,37 strojních dílen, 32 mlékáren, 19 cihelen, 1 cementárnu, 2 elektrárny, 1 nemocnici. Zakládali vlastní školy, kostely, společenské domy, hasičské sbory a zbrojnice, sokolské a další společenské spolky. Vydávali své časopisy. Zachránili řadu svých židovských sousedů.

Touto elektronickou verzí www.VOLYNACI.cz navazujeme na  prvního vydání Historické mapy Českého osídlení na Volyni  autorů  Jiřího Hofmana , Václava Klicpery a Věry Pelcové která byla vydána  v roce 1995

Mapa paměti Volyňských Čechů

Obsahuje navzájem propojené údaje o vesnicích, jejich vybavenosti, umístění na mapě a zejména o jejich lidech. 

Naleznete zde 600 názvů vesnic, popisy jejich vybavenosti  v 57 oborových  skupinách; databázi rodáků a cca 10.000 příslušníků zahraničního odboje v  1. a 2. světové válce;  informace na základě archiválií,  fotografii, kronik, článků, dobových dotazníků apod.

Aktuálně je již vyhledáno a umístěno  503 vesnic v historických mapách Volyňské oblasti v měřítku 1: 100.000  z let 1923-1939. Historické mapy  můžete volit  s překrývajícím náhledem zobrazujícím současný stav krajiny na podkladu Google mapy. 

Volynaci.cz poskytuje mapu unikátního svedectví  prostřednictvím vložených  archiválií, přiřazených k lidem, vesnicím, hospodářské a kulturní  aktivitě našich předků.  Je určen zejména pro přiblížení  historie Volyňských čechů pro současnou generaci "digitálních badatelů z okruhu naší  mládeže.

 

Kontakty aktivních  redaktorů  obsahu  Volyňáci.cz  (kontakty jsou zveřejněny pouze po vzájemné dohodě)

region  Příjmení Jméno  mail tel.
Chomutov,Podbořany,Žatec Kordulíková Marcela mkordulikova@centrum.cz  
         
         
         
         

Jednoduchý redakční systém umožňuje  přispívat k doplňování obsahu. Prosim případné zájemce aby mne kontaktovali.

Návod:

Návod redaktora portálu

 

 

Kontakt autora projektu

Miroslav Hofman
Hofman@parkatrium.cz
tel. 603 227 195

Děkuji za podporu a důvěru členům Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, bez kterých by k pokračování tohoto otcova díla zřejmě nikdy nedošlo.